Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi yani diş atrofisi denilen olay dişleri saran dokunun, dişi veya kökünü dışarı çıkartarak çekilmesidir. Bunun sonucunda diş ve diş etleri arasında boşluklar meydana gelir. Bu boşluklara da bakteriler kolayca girebilir. Diş eti çekilmesi eğer doğru şekilde tedavi edilmezse diş kaybına dahi yol açar. Bu hastalık her yaştan insanda görülmektedir.Diş eti çekilmesi akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. 3-4 mm’lik çekilmeler cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Diş Eti Çekilmesinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığımıza dikkat emek, ilerleyen yaşlarda problem yaşamamak açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte altı ayda bir rutin kontroller yapılmalıdır. Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin belirtileri arasında bir çok unsur gösterilebilir. İlk belirti ağız kokusu olmakla birlikte yaşlılık, diş etlerinde kanama, dişin normalden daha büyük boyutlarda görülmesi, diş eti kızarıklıkları ve şişkinliktir.

Diş Etlerinin Çekilme Sebepleri Nelerdir?

Dişleri ve diş etlerini etkileyen bakterilerin yanı sıra, diş eti çekilmesi genetik olarak da görülmektedir. Diş bakımının aksatılması bir diğer etkenken kadınların hormonlarında değişikliklere yol açan hamilelik ve menopoz gibi belli dönemlerde, diş eti çekilmesi daha sık görülür. Fazla sigara kullanımı dişlerdeki hasarı yüksek derecede etkiler. Bazen de farkında olmadan strese bağlı olarak dişleri sıkmak ve gıcırdatmak da bunun bir sebebidir. Yine son yıllarda moda olan dile ve dudağa piercing takmak da bu hastalığa yol açar. Ayrıca dişler ve çenedeki çarpıklıklar da sebepler arasındadır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin ilk aşamasında doktor tarafından dişlerdeki birikintiler temizlenir. Bu yöntem başlangıç aşamasında olan hastalara uygulanabilirken, aşırı bir rahatsızlık veren vakalarda lokal anestezi uygulanarak tedavi işlemi gerçekleştirilebilir. Bazen de diş etleri büyümüş ise lazer yöntemiyle ağrısız bir tedavi gerçekleştirilir. Bu işlemlerden sonra hasta üç, altı ve on iki aylık zaman dilimlerinde kontrol altına alınır.

Tedavi sonucunda hastanın ömrü boyunca kendi diş sağlığını etkin bir şekilde koruyabilmesi hedeflenir. Tedavi sonrasında hastada ağız kokusu şikayeti ortadan kalkar ve dişlerde sallanma geriler.

Diş Eti Tedavisinde Evde Uygulanabilecek Yöntemler

  • Papatya: En az ağız gargarası kadar etkilidir. Papatya bir tedavi yöntemi olmakla birlikte önlem alırken de kullanılabilir.
  • Ekinezya Bitkisi: Ağzımızı çalkaladığımız suya damlatmak suretiyle tedavi uygulanır.
  • Çay: Kanı pıhtılaştırma özelliğinden dolayı hem diş kanamalarını hem de diş eti bakterilerini önleyici etkisi vardır.
  • Meyan Kökü: Dişteki çürüme ve iltihaplanmaları önler.
  • Isırgan Otu: İçinde bulunduğu sıvı ve macunların etkisiyle, dişlerde plâk oluşumunu engeller.
  • Nane: Diş iltihaplanmalarına olumlu etkisi olan diş macunlarının yapısında bulunurlar.

Ayrıca magnezyum ve C vitamini içeren besinler de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.


Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Tedavisi

Oldukça yeni tedavi tekniklerinden biri olan bu yöntemde temel amaç daha düzgün sıralanan dişlere sahip olunmasıdır. …

Akvadent Diş Polikliniği Hizmetleri

İnsan vücudunda dişler çok önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Vücudun birçok bölümünü de etkilemektedir. …

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi yani diş atrofisi denilen olay dişleri saran dokunun, dişi veya kökünü dışarı çıkartarak çekilmesidir. …