Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Diyet yapmadan zayıflamak mümkündür. Hatta yapılan çoğu diyet hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi, diyetle beraber gelen kısıtlamaların kişiyi rahatsız etmesidir. Kişi, diyet listesinde yasak olan bir gıdayı, daha fazla tüketmek isteyecektir. Bunun sonucunda diyetler yarım kalmakta ve başarısız olmaktadır.

Öncelikle yapılması gereken, yenilen gıdalara yasak konmamasıdır. Severek yenilen gıdalar, yenmeye devam edilebilir ancak kalorisine göre yenilen gıdanın miktarı azaltılmalıdır. Kişi dikkatini ne yediğine değil, ne miktarda yediğine odaklamalıdır. Mutlaka küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Diyet gıdaları da tüketmek bir yarar sağlamaz.

Örneğin diyet dondurmanın tadı, zevkle yenilen dondurmaya benzemiyorsa bir anlamı olmayacaktır. Bu sebeple kişi, en sevdiği dondurmayı az miktarda tüketmelidir. Öğünlerde tabağa bol miktarda salata koymak, diğer gıdalardan ise az miktarda almak en iyisidir. Çikolata kararında olduğu takdirde tüketilebilir. Siyah çikolatanın yararlı olduğu bilinir. Abartmaksızın istenilen her şeyden az miktarda yemekte bir sakınca yoktur. Aç kalmaya sebep olan diyetler sağlığı bozar. Sevilmeyen şeylerin yendiği bir diyet ise kişinin psikolojisini olumsuz etkiler, mutsuz eder. Akşam belli bir saatten sonra illa bir şeyler atıştırılacaksa mümkün olduğunca hafif bir gıda olmasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak kişiyi zorlamayacak egzersizlerin yapılması da zayıflamaya katkı sağlayacaktır. Bolca su tüketilirse, kısa sürede zayıflamaya başlamak mümkündür.


Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Tedavisi

Oldukça yeni tedavi tekniklerinden biri olan bu yöntemde temel amaç daha düzgün sıralanan dişlere sahip olunmasıdır. …

Akvadent Diş Polikliniği Hizmetleri

İnsan vücudunda dişler çok önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Vücudun birçok bölümünü de etkilemektedir. …

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi yani diş atrofisi denilen olay dişleri saran dokunun, dişi veya kökünü dışarı çıkartarak çekilmesidir. …