Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişler yemek yemekten tutun tüm hayatımızda en işlevsel organlardan biridir. İnsan ilişkilerimizde de diş çok önemli bir yere sahip olmakla birlikte sağlıksız dişlerin olması insanı her açıdan etkiliyor. Dişleri sararan insanlar internet üzerinde diş nasıl beyazlatılır konusunu araştırıyorken bazı insanlar da evde diş beyazlatma tekniklerine merak salmış durumda. Buradan anlayacağınız herkes öyle ya da böyle dişlerini beyazlatmak istiyor. Peki ama diş nasıl beyazlatılır?

Her insan dişlerinin bembeyaz olmasını ister ama bunu bir türlü beceremez. Şunu belirtmek gerekli ki dişler öyle sonsuza kadar beyaz kalamıyor. Gün içinde yediğimiz içtiğimiz her şey dişleri etkiliyor. Zaten dişin orijinal rengi de beyaz renk olmadığını da söylemeden geçmeyelim. Dişlerin rengini kaybetmesine neden olan yiyecek ve içeceklerin başında ise çay, kahve, sigara, puro, nargile gibi şeyler geliyor. Bu şeylerin yoğun şekilde tüketilmesi, diş minesi üzerinde lekelenmelere neden olarak dişlerinizi sarartıyor ve zarar veriyor. Evde diş beyazlatma için bu ürünlerden uzak kalmanız sizin dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayacaktır. Evde dişleri beyazlatma tekniklerinin çoğunda asit özellikli maddeler kulanılıyor, bu yüzden dişlerinizi evde beyazlatma konusunda bu malzemeleri çok sık kullanmak yerine haftada bir ya da iki kez kullanmanız diş sağlığınız açısından doğru bir seçim olur. Daha bilgilendirici yöntemler için ise diş hekiminizi ziyaret etmenizi öneririz.

  • Diş Macunu ile Diş Beyazlatma

Evde Diş BeyazlatmaDiş macunu ile dişleri fırçalamak en geleneksel yöntemlerden biri. Her gün en az 2 kere dişleri fırçalamanız, dişlerin beyaza yakınlaşmasını sağlar. Çeşitli markalarda diş macunları bulunduğundan istediğiniz bir tanesini edinebilirsiniz.

Sabah ve akşam yatmadan dişlerinizi fırçalayabilir, hem dişleri beyazlatır hem de dişlerinizin çürümesini önlersiniz.

  • Limon ve Karbonat ile Dişleri Beyazlatmak

Limon ve karbonatı civarınızdaki insanlardan bol bol duymuş olmalısınız. Bir çay kaşığı karbonatın içerisine limonu sıkarak işe koyulun. Ardından da bu karışımı karıştırın ve bir diş fırçası yardımıyla dişlerinizi fırçalayın. Asit özelliği taşıyan bu yöntemi haftada bir ya da iki kere kullanmanız diş minesi sağlığınız açısından iyi olur.

  • Karbonat ile Diş Beyazlatmak

Karbonatı tek başına kullanarak ta dişleri beyazlatabilirsiniz. Haftada bir kaç kez karbonata diş fırçanızı batırarak dişlerinizi fırçalamanız diş renginizin beyaza yaklaşmasını sağlar.

  • Diş Beyazlatıcı Bantlar

Bu bantları bir çoğunuz duymamış olabilirsiniz ama evet internet üzerinde ve bazı eczanelerde bu bantlardan mevcut. Çeşitli markaların adı altında satılan bu ürünlerin diş beyazlatıp beyazlatmadığı meçhul ama doktorunuza danışıp karar vermeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

  • Neem Yaprağı ile Diş Beyazlatma

Diş beyazlatmanın bir diğer yolu da neem yaprağından geçiyor. Bu yapraklar ister macun haline getirilerek ister de çiğnenerek dişlerin rengini açabiliyor. Neem bitkisini çiğnemek istemiyorsanız da neem bitkisinin yağını diş fırçanıza sürün ve dişlerinizi fırçalayın. Neem yaprağını ise aktarlardan edinebilirsiniz.

  • Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Herkesin duyduğu ve en az bir kere denediği bu yöntemde muz kabuğun ile dişinizi üç dakika kadar ovun ve arkasından ağzınızı çalkalayarak veya diş fırçanızla dişlerinizi temizleyin.

  • Tuz ile Dişleri Fırçalamak

Tuz, anti bakteriyel özelliği sayesinde dişlerinizi fırçaladığınızda dişleri beyazlatma ile kalmayıp, diş üzerinde bulunan bakterileri de öldürerek hijyenik bir ağıza ve dişlere sahip olmanızı sağlıyor.. Diş fırçanızı ıslatıp tuza dokundurarak diş fırçalanabilir. Dişlerinizi fırçalarken yavaş fırçalamanız diş etlerinize ve diş minenize zarar vermenizi önler.

Bu yöntemlerin bazıları asit özellikli olduğundan doktorunuza danışmadan kullanılmamasını öneririz. Asit özellikli yöntemler yoğun kullanımda diş minesi üzerinde aşınmalara neden olur. Bu nedenle çok yoğun şekilde kullanım önerilmemektedir.

 


Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Tedavisi

Oldukça yeni tedavi tekniklerinden biri olan bu yöntemde temel amaç daha düzgün sıralanan dişlere sahip olunmasıdır. …

Akvadent Diş Polikliniği Hizmetleri

İnsan vücudunda dişler çok önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Vücudun birçok bölümünü de etkilemektedir. …

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi yani diş atrofisi denilen olay dişleri saran dokunun, dişi veya kökünü dışarı çıkartarak çekilmesidir. …